י"ב אייר תשע"ז; 8 במאי, 2017
heart icon facebook icon
לוגו חדו"ש

סקר מכון סמית לחדו"ש: רוב הציבור תומך בהשלמת מימוש הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון

ערב יום העצמאות מגלה סקר חדש של מכון סמית בהזמנת חדו"ש כי רוב הציבור סבור שהבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון טרם מומשה במלואה, ורוצה בכך!

79% מהציבור היהודי בישראל סבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון עדיין לא מיושמת באופן מלא בישראל. 76% תומכים במימוש מלא של הבטחה זו. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש- לחופש דת ושוויון לקראת יום העצמאות ה-69 של מדינת ישראל. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל.

על פי הסקר, רק 17% מהציבור היהודי סבורים כי הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת מיושמת במלואה בישראל. בקרב אלו הסבורים שהיא אינה מיושמת במלואה – 92% רוצים בכך, כולל רוב מצביעי מפלגות הקואליציה: הליכוד, כולנו, ישראל ביתנו ואפילו הבית היהודי!

לידיעה באתר חדו"ש »


חדו"ש לבג"ץ: לבטל את מונופול הרבנות הצבאית על קבורה צבאית

חדו"ש הגישה עתירה לבג"ץ הדורשת לחייב את צה"ל לתקן פקודות באופן שיאפשר קבורה לא אורתודוכסית לחללים שמשפחותיהן רוצות בכך. נכון להיום, על פי פקודות הצבא ניתן לקבור בבתי קברות ובחלקות צבאיות בטקס דתי בלבד (ליהודים - רק אורתודוכסי, או על פי דתו של החייל ההרוג). משפחות המבקשות לקבור את יקירן בקבורה אזרחית חייבות לעשות זאת בבית קברות אזרחי, על חשבונן ושלא בהלווייה צבאית.

במענה לדרישות של חדו"ש, הודיע יועמ"ש מערכת הבטחון כבר בסוף 2015 כי הינחה את אכ"א לשלב בפקודות הצבא הוראות מפורשות המאפשרות למשפחות לערוך ליקיריהם טקס קבורה צבאי ללא סממנים דתיים, מבלי לאבד את הזכות להלווייה צבאית (הכוללת מרכיבים כגון נשיאת הארון, הנחת זרים טקסית, משמר כבוד והספד רשמי). אולם יותר משנה אחרי קבלת המכתב, עדיין לא שונו פקודות צה"ל בנושא. לפניות של חדו"ש ענה צה"ל כי "הנושא בטיפול" והתעלמו מדרישת חדו"ש לנקוב במועד בו יעודכנו הפקודות ולהבהיר את טיב ההוראות החדשות. מאחר ולמרות דרישות חוזרות לא התקבל עדיין מענה ענייני מצה"ל. לאחר תזכורות ודרישות נוספות, ולנוכח המציאות העגומה לפיה הרשויות לעתים תכופות עושות את חובתן רק באיום בג"צ, עתרה חדו"ש לבית המשפט העליון להורות לצה"ל לתקן את הפקודות באופן שיבטיח קבורה אזרחית שוויונית לחללים ללא שיהוי נוסף.

לידיעה בערוץ 7 »
לידיעה באתר חדו"ש »


כנס על רפואת נשים - ללא נשים

יום עיון רפואי-הלכתי בתחום רפואת הנשים, התקיים בבית החולים אסותא ביוזמת ארגון "בוני עולם", ארגון חרדי המסייע לזוגות בבעיות פריון. לאירוע הוזמנו גורמים הלכתיים לצד רופאים בכירים מתחום הגינקולוגיה, אולם במענה לפניית חדו"ש לארגון נמסר לנו כי הכנס מיועד לגברים בלבד ולא ירשמו נשים המבקשות להשתתף. בתגובה לפניית חדו"ש, הודיעה ראש לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית כי בהמשך לפניית חדו"ש הרופאים שהוזמנו לכנס התבקשו לבטל את השתתפותם או לצרף נשים.

הכנס התקיים בסופו של דבר ללא השתתפות דוברות. אך קיומו ישמש מנוף נוסף לתיקון המעוות בעתיד, כפי שהודיעה לחדו"ש עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, במכתב בו ברכה על יוזמת חדו"ש וגורמים נוספים שפעלו בנושא, שבה והדגישה את מדיניותו החד משמעית של היועמ"ש שאושרה על ידי הממשלה למנוע הדרת נשים, והודיעה כי תפעל לכך שמשרד הבריאות יאסור על כינוסים מסוג זה בעתיד. מנכ"ל המרכזים הרפואיים אסותא כתב לחדו"ש כי אסותא מחוייבת לשוויון מגדרי, וכי לא היתה הדרת נשים גם בכינוס זה, אלא שיד המקרה היא שראשי המחלקות אשר הרצו בפני הנאספים הם גברים, וכי בסופו של דבר היו נוכחות גם נשים בארוע. הוא בחר להתעלם מן ההקלטה של השיחה עם ארגון בוני עולם ממנה עלה בברור כי למרות הזמנת הציבור להשתתף, הודיעו לנציגת חדו"ש כי הכינוס מיועד לגברים בלבד.

לידיעה באתר מאקו [ובה גם הקלטת השיחה] »
לידיעה באתר חדו"ש »


סקר יום העגונות ומסורבות הגט

סקר מכון סמית לחדו"ש לכבוד יום העגונות ומסורבות הגט שמצויין מידי שנה בתענית אסתר, מצא כי 90% מהציבור היהודי הבוגר בישראל, כולל רוב הציבור הדתי והחרדי, רוצה בשינוי המציאות בה אלפי נשים אינן מצליחות להשתחרר מנישואין בשל סרבנות או דרישות כספיות של בעליהן וסירובם של בתי הדין לכפות עליהם גט. חדו"ש יזמה סקר זה לנוכח פרסומים חוזרים ונשנים על היקף בעיית העגונות וגישתם של בתי הדין הרבניים, דוגמת פסק דין לאחרונה אשר דחה תביעת גט של אישה למרות שהוכתה על ידי בעלה. בתגובה לחלופות שהוצעו במסגרת שאלת הסקר, 47% סוברים כי יש לחוקק אלטרנטיבה לרבנות בדרך של מסלול מקביל של נישואין וגירושין אזרחיים; 43% בדעה כי יש להפעיל לחץ ולהשפיע על בתי הדין והרבנים למצוא פתרונות למצוקת העגונות ברוח מקילה. רק 10% תומכים בהשארת המצב הקיים וסבורים כי הוא משביע רצון ואינו דורש שינוי.

בניגוד לפסיקתו של בית הדין הרבני לאחרונה, אשר דחה תביעת גט של אישה שהוכתה על ידי בעלה והסתמך בין השאר על עדות אחיו של הבעל האלים לפיה המכות שהכה את אשתו היו תגובה ל"סטרס" בו היה נתון עקב הגשת תביעת הגירושין שלה, היינו – האשמה בכלל מוטלת עליה כיון שהעזה לתבוע גירושין. 87% מהציבור בדעה כי על בית הדין לפסוק על כפיית גט בכל מקרה בו הבעל נוקט אלימות כלפי אשתו והיא תובעת גט. רק 13% סבורים כי בית הדין הוא הגורם המוסמך לפרש את ההלכה ואין להתערב בפסיקתו.

כמו כן, בעקבות ההתקפות של פוליטיקאים וראשי המחנה הדתי על בית המשפט העליון בנושאים אלה ונושאים רבים אחרים, בדקה חדו"ש למי רוחש הציבור הכי הרבה אמון בקרב מוסדות המדינה הרלבנטיים. התוצאות מדברות בעד עצמן: ל- 59% מהציבור היהודי בישראל יש הכי הרבה אמון בבית המשפט העליון, פי 3.5 מהאמון לו זוכה הרבנות –16% בלבד. רק ל-12% יש הכי הרבה אמון בממשלה, ורק 13% בכנסת.

לידיעה באתר NRG »
לידיעה באתר חדו"ש »מה נשתנה - גרסת חדו"ש

מה נשתנה - גרסת חדו"ש

במהלך חג הפסח העלנו לעמוד הפייסבוק של חדו"ש את סדרת הקושיות של חדו"ש שהציגו מה נשתנה הפסח הזה בנושא הדת והמדינה:

מה נשתנה הפסח הזה בתחום ההקצבות לחרדים? - נשברו כל השיאים!
לצפיה בקושיה »

מה נשתנה הפסח הזה בשילוב נשים בממסד הדתי? - יותר נשים במועצות הדתיות!
לצפיה בקושיה »

מה נשתנה הפסח הזה בחופש הנישואין? - כלום לא השתנה!
לצפיה בקושיה »

מה נשתנה הפסח הזה בתחום הליבה? - בוטלה חובת הליבה!
לצפיה בקושיה »

 

הרב אורי רגב זה עתה סיימנו לחגוג את יום העצמאות ה-69 של מדינת ישראל. עם כל הקשיים והאתגרים - יש הרבה סיבות לחגוג, והרבה גאווה על הישגי המדינה. עם זאת, וללא כל סיבה שיסודה בשיקולי בטחון, אינטרס לאומי, מיעוט משאבי טבע, מזג האוויר או כל סיבה עניינית אחרת - ברור כי אתגר מימושו המלא של חזון העצמאות של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית עדיין ממתין להשלמתו.

סקר חדו"ש ליום העצמאות, כמו גם הסקר הנוסף שערכנו לאחרונה מצביעים בעליל כי רוב הציבור שואף למימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון, דוחה את הפוליטיזציה של נושאי יסוד אלה, ושם אמונו בבית המשפט העליון ולא בפוליטיקאים או ברבנות.

עם כניסתנו לשנתה ה-70 של עצמאות ישראל, שנת ה"ע", תיפקחנה עיני המנהיגות הישראלית לצורך בשינוי כיוון, וראיית המאבק לחופש דת ושוויון בנטל כחיוני לעתידה של ישראל, חוסנה ושותפותה עם יהדות התפוצות!

בברכת חופש דת ושוויון,
הרב אורי רגב, עו"ד
מנכ"ל חדו"ש


גלויות חדו"ש

הכנסת אישרה: היטול המונופול   מה לא בסדר עם המציאות הזאת
78% תומכים בפתיחת מרכולים בשבת   החילונים יחליטו מה שהם רוצים

צילומים: פלאש 90


הצטרפו לחדו"ש בפייסבוק תרומות בקרו באתר חדו"ש

עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון
אתר: www.hiddush.org.il  |  אימייל: info@hiddush.org  |  רח' האומן 18, ירושלים 93420  |  משרד: 077-5304131
Click to view this email in a browser

If you no longer wish to receive these emails, please reply to this message with "Unsubscribe" in the subject line or simply click on the following link: Unsubscribe

Freedom of Religion for Israel
182 East 95th St., Suite 24G
New York, New York 10128
US

Read the VerticalResponse marketing policy.

Non-Profits Email Free with VerticalResponse!