י"א אדר תשע"ז; 9 במרץ, 2017
heart icon facebook icon
לוגו חדו"ש

72% מהציבור היהודי בישראל בעד נישואין וגירושין אזרחיים

סקר מכון סמית עבור חדו"ש לכבוד יום האהבה הבינלאומי: 72% מהציבור היהודי ו-43% מהציבור הערבי בעד נישואין וגירושין אזרחיים בישראל. 72% מהציבור היהודי ו-76% מהציבור הערבי תומכים באמירה כי "לכל תושב יש זכות להינשא בארץ עם מי שהוא בוחר, בדרך שבה יבחר ועל פי אמונתו."

למרות ההתהדרות העצמית של הממסד הרבני, הנשמעת מפי דובריו השונים, הרי ככל שהדבר נוגע לתגובות הציבור – המציאות שונה לחלוטין. ל-66% מהציבור היהודי אין אמון בבתי הדין הרבניים ו-67% סוברים כי הם יוצרים אפליה לרעת הנשים. עם זאת, כל עוד המדינה אינה מכירה באופן שווה בחלופות לנישואין ברבנות, עדיין 67% מהציבור היהודי היה בוחר לעצמו או לילדיו לערוך נישואין דתיים. [יצויין כי במדד הדת והמדינה האחרון, שפורסם ערב ראש השנה, בדקנו לעומק את עמדות הציבור בנושא זה, והתברר כי 4 מתוך כל 5 יהודים חילונים בישראל, היו מעדיפים שלא להינשא ברבנות, אם המדינה היתה מאפשרת בחירה חופשית!] . עמדה שונה מובעת על ידי הציבור הערבי בישראל, שהוא הרבה יותר דתי ושמרני בעמדותיו בנושאים אלה בהשוואה לציבור היהודי. 88% מהאוכלוסייה הערבית היו בוחרים בנישואים דתיים. נראה גם כי בתי הדין השרעיים נהנים מאהדה רבה יותר בקרב הציבור הערבי: 50% מביעים אמון בבתי הדין הדתיים ו-71% אינם סוברים כי הם מפלים לרעה נשים. בקרב הדור הערבי הצעיר ניכר כבר מפנה בעמדות; 60% מגילאי 25-34 במגזר הערבי תומכים בהנהגת נישואין וגירושין אזרחיים, לעומת 27% תמיכה בלבד בקרב האוכלוסיה המבוגרת מעל גיל 65. גם 79% מהחילונים הערבים בעד נישואין וגירושין אזרחיים לעומת 44% מהמסורתיים/שמרנים ו-31% מהדתיים.

לידיעה באתר NRG »
לידיעה באתר חדו"ש »
לדו"ח הסקר המלא »


חדו"ש בפניה לבג"ץ: אלפי מצהירות דת כוזבות משתמטות מגיוס

נייר עמדה שהציג סמנכ"ל חדו"ש, עו"ד שגיא אגמון, לוועדה למעמד האישה בכנסת, מעלה דרישה לייצוג הולם לנשים במועצות הדתיות כמתחייב מסיכום שהתקבל לפני חצי שנה בדיון בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בעקבות פניות של חדו"ש.

לכתבה ברשת ב' »
לידיעה באתר חדו"ש »


נשים במועצות הדתיות

לכבוד יום האישה הבינלאומי, פרסמה חדו"ש דו"ח על נשים במועצות הדתיות. בעקבות דרישת חדו"ש הינחה היועמ"ש את המשרד לשירותי דת למנות לפחות 30% נשים להרכבי המועצות הדתיות וכן למנותן לתפקידים בכירים. מהדו"ח עולה כי רק 20 מועצות עומדות בהנחיות החדשות. מספר הנשים המכהנות כחברות מועצה עומד על 17% בלבד ורק ב-4 מועצות מכהנות נשים בתפקיד ממונה.

בימים אלה עובדת חדו"ש על עתירה לבג"ץ בנושא, בשיתוף עם ארגונים נוספים, שתחייב את המשרד לשירותי דת למנות אישה אחת לפחות בהרכב ממונים בכל מועצה דתית בה לא חודש ההרכב, ולכלול בכל ההרכבים החדשים לפחות 30% נשים.

לידיעה באתר חדו"ש »
לידיעה ב-news1 »


סקרי חדו"ש אחרונים

תמיכה במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה בכותל המערבי

69% מהציבור היהודי בישראל ו-76% מהאוכלוסייה הלא חרדית תומכים במתן אפשרות לנשים להדליק נרות חנוכה בעזרת הנשים ברחבת הכותל המערבי. רק 31% מתנגדים לכך. בין החילונים 90% תומכים ובין המסורתיים 75%. אבל בין הדתיים 75% מתנגדים ובין החרדים 93% מתנגדים. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור חדו"ש לקראת חנוכה.

כזכור, בשנה שעברה סירב רב הכותל לאפשר לשרות ולח"כיות להשתתף בטקס הדלקת הנרות הממלכתי שנערך ברחבת הכותל. רב הכותל גם סירב לאפשרות שנשות הכותל ידליקו נרות חנוכה ברחבת הנשים, בניגוד לעמדת משרד היועץ המשפטי לממשלה ולדרישת נשות הכותל.

לידיעה באתר חדו"ש »


תמיכה בקיום מנייני נשים ובקריאה בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי

בעקבות המאבקים שעברו לבית המשפט העליון בנושא סדרי התפילה בכותל [אי יישום הסכם הפשרה עם נשות הכותל והתנועות הלא אורתודוכסיות באשר לתפילה ב"עזרת ישראל" ועתירה בנושא קריאה בתורה על ידי נשים בעזרת הנשים ברחבת הכותל המסורתית] בדקה חדו"ש את עמדות הציבור בנושא. סקר של מכון סמית עבור עמותת חדו"ש מצא כי 62% מהציבור היהודי בישראל תומכים במתן אפשרות למנייני נשים דתיות המעוניינות בכך לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי. בין החילונים 86% תומכים ובין המסורתיים 61%, אבל בין הדתיים 81% מתנגדים ובין החרדים 95%. [במדד הדת והמדינה האחרון בדקה חדו"ש היבטים נוספים של המאבק, וניתן לראות את הממצאים כאן]

לידיעה בערוץ 7 »
לידיעה באתר חדו"ש »


רוב הציבור בעד פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת

סקר מכון סמית לחדו"ש על רקע המאבק על אישור חוקי העזר של עירית תל אביב: 78% מהציבור היהודי תומכים בהפעלת מרכולים בשבת בתל אביב, כולל 98% מהחילונים ו-86% מהמסורתיים. בין התומכים: 84% מתושבי העיר תל אביב. 59% סבורים שהסכמות לאשר חוקי עזר בנושא פתיחת עסקים בשבת צריכה להיות בידי הרשות המקומית, ללא מעורבות הממשלה.

לידיעה באתר וואלה »
לידיעה באתר חדו"ש »


תמיכה בכשרות גם למסעדות הפתוחות בשבת

רוב האוכלוסיה היהודית רוצה מזון כשר, אבל מתנגד להשארת המונופול על הכשרות בידי הרבנות הראשית. 55% מהציבור היהודי תומך במתן אישור כשרות לימי חול גם לבתי אוכל הפתוחים בשבת. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור חדו"ש לקראת הדיון בבג"ץ בנושא המונופול של הרבנות הראשית והצעת חוק שהגיש ח"כ שטרן בנושא השבת והכשרות.

לידיעה באתר וואלה »
לידיעה באתר חדו"ש »

 

הרב אורי רגב חברי ממשלה ונציגי קואליציה שבים ומשתלחים בבית המשפט העליון בניסיון להפחידו ולהרתיעו מלהתערב בהחלטותיהם. בטענה כי בית המשפט צריך לייצג את העם ואינו עושה זאת, הופעל מכבש לחצים ואיומים בתהליך קביעת זהות השופטים העליונים שהושלם לאחרונה. אך האמת היא כמובן הפוכה. הממשלה והקואליציה הן שאינן מייצגות את העם ואת רצונו. הן מפנות עורף אפילו למצביעיהן ומתעלמות באופן שיטתי וציני מערכי היסוד של מדינת ישראל היהודית והדמווקרטית כפי שנקבעו במגילת העצמאות. בכל הנוגע לנושאי דת ומדינה הסיבה לכך ברורה – קניית קולותיהן של המפלגות החרדיות עדיפה בעיניהם על פני ייצוג רצון הרוב ויישום ערכי היסוד של חופש דת ומצפון. במציאות פוליטית כוחנית זו, אנחנו בחדו"ש שבים ומציבים מראה בפני הפוליטיקאים כדי להזכיר להם עד כמה התרחקו מרצון הציבור, מתוך שכנוע שהגברת המודעות הציבורית לנושאי המאבק והשלכותיהם תביא להתחזקות הקולות והכוחות שכנגד.

נושא מרכזי בפעילות חדו"ש וארגונים שותפים בארץ ובתפוצות הוא חירות הנישואין, הזכות להקמת משפחה. הפעם הרחבנו את מעגל הבחינה של עמדות הציבור, ונחשפנו למורכבות עמדות הציבור הערבי בנושאים אלה, והתהליך הבין-דורי המתחולל בו במעבר משמרנות לליברליות. תמיכת רוב הציבור בזכות להקמת משפחה ובחובת המדינה לאפשר לאזרחיה בחירת בן/בת זוג כרצונם, תביא בהמשך לחקיקה הנדרשת כדי להוציא את ישראל מן המעמד המפוקפק של הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם השוללת מאזרחיה את חירות הנישואין!

לא נותר לנו אלא לשוב ולהביע תקווה שלא ירחק היום בו ערכי יסוד אלה, המובנים מאליהם בדמוקרטיות מתוקנות ונתמכים על ידי רוב הציבור, יתממשו הלכה למעשה. חדו"ש תעשה כמיטב יכולתה לקרב יום זה!

בברכת חופש דת ושוויון,
הרב אורי רגב, עו"ד
מנכ"ל חדו"ש


גלויות חדו"ש

ללמעלה ממיליון ילדים בישראל יש ריק רוחני   יום זכויות האדם הבינלאומי
מתחו קו בהתאמה - על מי נאמר?   עיתון בקהילה: הרב הראשי לישראל נגד בתי המשפט האזרחיים

צילומים: פלאש 90


הצטרפו לחדו"ש בפייסבוק תרומות בקרו באתר חדו"ש

עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון
אתר: www.hiddush.org.il  |  אימייל: info@hiddush.org  |  רח' האומן 18, ירושלים 93420  |  משרד: 077-5304131
Click to view this email in a browser

If you no longer wish to receive these emails, please reply to this message with "Unsubscribe" in the subject line or simply click on the following link: Unsubscribe

Freedom of Religion for Israel
182 East 95th St., Suite 24G
New York, New York 10128
US

Read the VerticalResponse marketing policy.

Non-Profits Email Free with VerticalResponse!